W dniu 29.10.2021 r. uczniowie klasy IA liceum zwiedzali Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” oraz oglądali wystawę pt. „Zdarzyło się w Mielcu. 550 lat miasta”. 

Wystawa została przygotowana z okazji 550. rocznicy lokacji miasta. Dzięki tej ekspozycji uczniowie mogli przenieść się w czasie i prześledzić rozwój Mielca od czasów prehistorycznych aż do czasów nam współczesnych. Wystawa przybliżyła licealistom losy rodziny Mieleckich, a także kolejnych rodów (Ossolińskich, Morsztynów), do których należał Mielec. Uczniowie poznali historię obecnie nieistniejącego zamku, dzieje religii (katolicyzm, judaizm), handlu oraz rzemiosła. Dowiedzieli się o istnieniu na terenie Mielca Państwowych Zakładów Lotniczych oraz Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Poznali także dzieje FKS Stal Mielec. Niezwykle ciekawą częścią wystawy okazała się dla uczniów sala poświęcona wybitnym mielczanom. Na ekspozycji zaprezentowano wizerunki 26 osób związanych z Mielcem. Dla uczniów wielkim zaskoczeniem okazał się fakt, że możemy poszczycić się wieloma ważnymi osobistościami w wielowiekowej historii miasta. Niemałe zdziwienie wywołała wiadomość, że znany nam doskonale Hugo Kołłątaj był proboszczem w farze przez 5 lat.

Unikatowe, ale zarazem opowiadające o bogatej historii Mielca przedmioty, takie jak: zbroja husarska, działko z samolotów MIG, replika mieleckiej synagogi czy trofea Stali Mielec dostarczyły uczniom wielu wrażeń.