Dnia 16.04 w szkole SMS Stal Mielec odbyły się zajęcia dydaktyczne dla klas IV, V i VI z asp. Magdaleną Skulimowską z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Omówione zostały m.in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci, bezpiecznym korzystaniem z internetu, możliwych zagrożeń z niego płynących, hejtem internetowym oraz konsekwencjami niedozwolonych bądź krzywdzących działań za pomocą internetu i mediów społecznościowych. Młodzież z zainteresowaniem brała udział w lekcji i nie szczędziła Pani Magdzie pytań 😉 Jesteśmy pewni, że lekcja ta pozostanie im w pamięci i ułatwi młodzieży korzystanie z dobrodziejstw technologii z rozwagą i odpowiedzialnością.

Z kolei 17.04 2024r. odbyła się wycieczka uczniów liceum SMS Stal Mielec (klasy III i IIa) do Sądu Rejonowego w Mielcu. Podczas wizyty w sądzie uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania tej instytucji, uzyskując informacje na temat wydziałów tam funkcjonujących, ilości pracowników w osobie sędziów, kuratorów i pracowników biurowych. Mieli także możliwość zwiedzić poszczególne komórki, takie jak: sale rozpraw, areszt, biuro podawcze.

I etapem spotkania była prelekcja na Sali sądowej, którą przeprowadził Pan Sędzia Paweł Wojciechowski – II Wydział Karny. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi aktami prawnymi obowiązującymi i przepisami obowiązującymi w Polsce dotyczącymi sądownictwa Następnie Pan Sędzia przedstawił zakres działań wydziału karnego, a także przytaczał różne sytuacje z sali sądowej dotyczące konkretnych przypadków łamania prawa, przestrzegając przed konsekwencjami z jakimi należy się liczyć. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, a także podejmowali dyskusję dotyczącą naruszania prawa cywilnego i karnego. Duży nacisk Pan Sędzia kładł na korzystanie z forów internetowych, tak modnych w dzisiejszej dobie, z korzystania których, wynikają często, zdawałoby się błahe przewinienia, a których konsekwencją jest sprawa sądowa .

II etapem, zarazem najważniejszym wycieczki był udział uczniów w rozprawie sądowej na której zapadł wyrok .

Składamy serdeczne podziękowania osobom, które w tym dniu poświęciły nam swój cenny czas i z dużym zaangażowaniem przybliżyły wykonywane przez siebie zawody.

Doceniamy życzliwość oraz miłą atmosferę, które towarzyszyły nam w trakcie spotkań.

Wycieczka do Sądu Rejonowego w Mielcu była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy  i nowych doświadczeń.

Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia był Pan Bogdan Tomecki, nauczyciel naszego liceum.